VÝZNAMNÉ POUTNÍ MÍSTO VAMBEŘICE
Možná vás při povinné školní četbě někdy napadlo, kdeže jsou ty Vambeřice, když tam babička Boženy Němcové došla na pouť pěšky. Jako malá jsem si myslela, že tam mají supr kolotoče, houpačky a střelnici.
Polsky Wambierzyce, německy Albendorf, se nacházejí v polském Kladsku asi 15 km od Broumova a jsou součástí města Radkov.
Každé církevní poutní místo má nějaký příběh o svém vzniku. Legenda o Vambeřicích sahá až do 13. století, kdy ještě ani nebyly osídleny.
Na místě, na kterém dnes stojí překrásná bazilika, rostla uprostřed hustého lesa mohutná lípa a na ní byla zavěšena soška Matky Boží s děťátkem v náručí. Nevidomý Jan z Ratna se k ní chodil modlit. Vnučka ho sem vždy ráno dovedla a večer ho zase doprovodila domů. Jednou se ale blížila bouřka a on se rozhodl vrátit sám. Nedošel však daleko – zakopl, upadl a ztratil vědomí. Když přišel k sobě, nejenže dobře viděl, ale místo, kde byla soška, zářilo. Zpráva o jeho zázračném uzdravení se brzy rychle rozšířila a lípa se soškou se tak stala hojně navštěvovaným poutním místem východních Čech. Původní kamenný oltář a u něho svícen a křtitelnice se dnes nacházejí na ochozu baziliky.
Po třicetileté válce se stal majitelem Vambeřic Daniel von Osterberg, který se rozhodl, že vytvoří na svých pozemcích miniaturu Svatého města – Jeruzaléma. Svůj sen začal realizovat v roce 1683 stavbou kapliček na hoře Kalvarii a v roce 1695 zahájil stavbu kostela. Ten byl začátkem 18. století přestavěn do dnešní úžasné podoby, která vychází pravděpodobně z dílny Dientzenhoferů. Na stavbě i výzdobě se nepochybně podíleli stejní umělci jako na nedalekém broumovském klášteře.
Ke kostelu vede monumentální trojité kamenné schodiště, díky kterému působí spíše jako palác.
Uvnitř se nachází na hlavním oltáři původní gotická soška s podstavcem, zhotovená z lipového dřeva, 28 cm vysoká. Představuje Matku Boží s nahým Ježíškem v náručí. Děťátko drží v pravé ruce ptáčka a levou natahuje k ovoci, jež má Matka v levé dlani. Celá soška je polychromovaná, oblékaná do různých „šatů“, podle svátků. Byla korunována na Královnu rodin a je patronkou celého Kladska.
Interiér je krásnou ukázkou barokního umění – varhany, kazatelna, sochy, oltáře i obrazy působí svou propracovanou nádherou.
Další mimořádnou perlou slezského Jeruzaléma je rozsáhlá křížová cesta na kopci naproti bazilice. Také všechny místní názvy vás přenesou do biblických míst. Bazilika s ochozem a jedenácti kaplemi na hoře Sion, 14 bran jako ve Svatém městě, 135 kaplí a kapliček Kalvarie, 2 poustevny, dokonce i potok se jmenuje Cedron.
V domku na úpatí Kalvárie můžete ještě navštívit betlém. Tentokrát nemyslím město, ale mechanický pohyblivý betlém, který 28 let stavěl hodinář a zámečník Longin Wittig v 2. pol. 19. století. Betlém se skládá z více než 800 barevných figurek, z nichž 300 je pohyblivých. Kromě scének a biblických postav se v betlému vyskytují také obrazy typické pro okolí Vambeřic v 19. století, jako například scéna z černouhelného dolu. Takže pokud si chcete prodloužit vánoční náladu, můžete směle vyrazit.
Jak a kudy
Cesta ze Žacléře vám bude autem trvat hodinu a půl a je dlouhá cca 66 km. Vyrazíte tradičně přes Královec a Lubawku, Meziměstí a Broumov, přes přechod Otovice, v obci Sarny doprava a ve Scinawce opět doprava. Pak už bude značená odbočka doleva k bazilice. Parkování je placené, buď před vjezdem do náměstí, nebo i přímo před bazilikou.
Na oběd můžete do „Domu Pielgrzyma“. To je hotel s restaurací, který funguje již dlouhá léta také pro ubytování poutníků. Ochutnat zde můžete třeba pivo Muszkiet z nedaleké Stříbrné hory. WC je zdarma a je možné platit kartou. Pokud máte raději něco menšího, můžete vyzkoušet místní „Pirohárnu“ nebo jenom rychlé občerstvení.
Pro lovce turistických vizitek bude překvapivé zjištění, že všechny atrakce zde mají svou vizitku – bazilika, kalvárie i betlém. Starší ročníky musím ještě upozornit, že k bazilice vede 57 schodů a již Alois Jirásek píše, že je poutníci zdolávali po kolenou.
Bazilika
Vstupné zdarma
Otevírací doba denně 7-19 h
www.wambierzyce.pl
Betlém (Ruchoma Szopka)
Vstupné běžné 8 zł; snížené pro studenty a seniory (ulgowy) 6 zł; snížené dětské (3-18 let) 4 zł
Otevírací doba:
květen – září 9 – 18 h.; říjen – duben 10 – 16 h. (mimo 1. 1., Velikonoc, 1.11. a 25. 12.)
www.wambierzyce.pl/ruchoma-szopka